Folyo Baskı

Folyo baskı, arka tarafı yapışkanlı mat ya da parlak kağıt üzerine yapılan baskı türüdür. Genel olarak folyonun kullanım alanı tanıtım ve reklam afişleridir. Şekillendirmesi ve kesilmesi oldukça kolay olan folyo istenilen her türde rakam, şekil, desen olarak üretilip uygulanabilmektedir. Reklam sektöründe kullanımı oldukça yaygındır. Sektörün vazgeçilmezi haline gelen folyo baskı, tanıtım, reklam ve dekorasyon gibi uygulamalar da kendini gösterip bir reklam aracı haline gelmiştir.

Müşterileri vitrinlerinize çekmek için planlı bir folyo baskı hizmeti yürütmeniz faydalı olacaktır. İşlerinizden daha iyi sonuç alabilmeniz için alanın da uzman kişiler ve bulunduğunuz sektöre uygun doğru sloganı ve görselliği yakalayan kişilere bu iş yaptırılmalıdır ki doğru sonuçlar alınabilsin. Görselliğin ön planda olması müşterilerinizi mağazaya çekmeye yardımcı olacaktır.

Folyo baskının mağazalarda gördüğümüz indirim yazıları, sale ve benzeri gibi yazılar, vitrin tasarımları, tabelalar, dış ve iç mekanlarda ki dekorasyonlar da kullanım alanı oldukça çoktur. Dış mekanda kullanılan folyo baskı doğa şartlarına maruz kalmaktadır bu nedenden dolayı dayanıklılıkken önemli hususudur. Fuar standları , tabela ve bilbordlar gibi birçok kullanım alanları da dış mekan baskıların kullanıldığı alanlara girmektedir.

Folyo baskı hem uzun yıllar kullanılabilir olduğu için, hem de düşük maliyetler temin edilebildiği için reklam verenlerin maliyetini de düşürmektedir. Her türlü yüzeye uygulanabilir çeşitleri ve kullanım alanları oldukça çoktur. Bu sayede normal şartlarda reklam afişi ya da reklam içerikli bir uygulamanın mümkün olmadığı alanlara dahi kaplama yapılabilmektedir.

Folyo Çeşitleri, Kullanım Alanları

Normal Folyo: Tabela, cam ve vitrinlerde , cephe ve yönlendirmeler de kullanılır.

Cast Folyo: En çok kullanıldığı alan araç giydirme bilinmektedir. Bu prosedörün en iyi sonuçlanması adına kullanılabilecek tek üründür. Folyolar genel itibarıyla ince yapıdan oluşan malzemeden kullanılır. Cast folyo da baskı tekniğinde kullanılan yapı olduğundan daha incedir. Son derece ince bir yapıya sahip olması dayanıksız olduğu anlamına gelmez. Aksine kullanılan malzeme oldukça dayanıklı malzemeden yapılmaktadır. Düz bir zemine uygulanması oldukça kolaydır. Ancak girintili ve çıkıntılı yerlere de dikkatli bir şekil de uygulanması güzel bir görünüm sağlamasına yardımcı olur. Araç giydirme prosedürün de cast folyo baskı tekniği kullanılmayıp normal folyo baskı tekniği kullanıldığında istenmeyen sonuçlarla karşılaşılır. Sabahın ilk saatlerinde güneşli bir günde ısı nedeniyle folyo baskı formunu kaybedebilir ve aracın kendisine zarar verebilir. Cast folyo ise ısıdan etkilenmemekte ve germe tekniği ile uygulanmasından dolayı yapısını da katiyen bozmayacaktır. Araç giydirmenin dışın da araçların rengini değiştirmesi yani dış kaplama yapılması veya araca firmanın logosu yapıştırılması gibi birçok alan da kullanım alanı mevcuttur. Son zamanlar da ticari taksilerin renk değişimin de tanınmış müracaat yollarından biridir. İç mekanlar da cast folyonun kullanım alanımı yok denecek kadar azdır maliyet açısından lükse girmektedir. Sonuçta aynı etkiyi başka malzemelerden kullanılan ürünlerle yapmakta aynı etkiyi sağlayacaktır.

Şeffaf Folyo Adından anlaşılacağı üzere şeffaftan üretilen bir üründür. Bunun nedeni kullanımı rahat ve uzun ömürlü olması ve maliyetinin düşük olmasıdır. Özellikle cam yüzeylerde kullanılan şeffaf folyo baskı, mağaza vitrinlerinde arka kısımların tamamen gözükmesine olanak sağlar. Dış mekanlar dışın da iç mekanlar da da kullanım alanı oldukça çoktur. Çoğunlukla cam ve pleksi gibi yapıştırılmaya müsait tozsuz ve kirden arındırılmış zeminlere uygulanmaktadır. Ofis camları, mağaza camları, duşakabin, plexi yüzeyler, araç kaplama gibi kullanım alanları mevcuttur. Fiyatı makul olup kaliteli ve uygun fiyatlara reklam tanıtımı yapmanıza yardımcı olur.


Çeşitleri nelerdir?

Folyolar kendi aralarında çeşitlere ayrılır.Bunlar; parlak veya mat oalrak bilinir.Aynı zamanda arkası gri veya beyaz olanlarıda bulunmaktadır.Arkadan ışık geçirmesini istemediğimiz veya zemindeki nesnelerin gözükmesini istemediğiniz yerlere arkası gri folyo kullanılabilir.

Baskı ve uygulama aşamaları nelerdir?

Firmamıza baskılacak olan görsel geldikten sonra,tasarım ekbimiz görsel üzerindeki baskıya hazır hale gelmesi için yapıcak değişklikleri yapıyor.Daha sonrasında dijital baskı makinesine çalıma gönderiliyor.İstenilen folyo makineye takılarak baskı gerçekleşiyor.Baskı işlemi tamamlandıktan sonra folyo kurumaya bırakılıyor.Bu işlem boya yoğunluğuna göre3-5 saat arası değişmektedir.Hazır hale geldikten sonra istenilirse uygulama ekibimiz ile uyglama işlemini gerçekleştiriyoruz.Uygulama işlemi yapılacak olan zeminin temiz ve düz yüzey olması gerekmektedir.Aksi halde folyo da yapışmama gibi sorunlar görülmektedir.