Baskes

Dijital baskı makinalarında basılan ürünlerin bu makinada veya optik okuyuculu folyo kesim makinalarında sadece ürün kalacak şekilde etrafındaki fazlalıkların kesilme işlemine verilen addır. Baskes sistemi daha çok ufak ölçülü az adetli etiket tarzı ürünler için tercih edilse de. Büyük ölçüler içimde bu sistem kullanılmaktadır. Kısaca baskesin kullanım alanları sınırlandırılamaz. Baskes makinaları çok geniş kullanım alanına sahip çok yönlü makinalardır. Baskes yöntemi serigrafi ve benzeri baskı yöntemlerine bazı üretim konularında alternatif olma aşamasına gelmiştir. Baskes az adetli veya çok adetli fakat değişkenlik gösteren tasarımlara sahip ürünlerin serigrafide basılması kalıp ücretli, işçilik, bıçak ücreti, kesim ücreti vb. nedenlerden dolayı yüksek maliyetlidir. Baskes basımı müşterinin ne kadar ihtiyacı var ise o kadar basılması da bir olanaktır. Yani 250 veya daha fazla basılması şartı aranmamaktadır.

Baskes grafik tasarım işlemleri bittikten sonra ürünün baskı makinasına gönderilmesi ile işlem başlar. Baskı makinasının baskes özelliği ver ise baskıyı yaptıktan sonra kesiminide yapar ve çıkarır. Baskes özelliği yok ise baskı makinasından çıkarılan ürün optik okuyuculu folyo kesim makinasına yerleştirilir. Baskes baskının dizim şekline göre hazırlanmış şablon ile kesimi yapılır ve çıktıktan sonra etrafındaki fazlalıklar alınır işlem böylelikle tamamlanmış olur. Baskes okullarda, özel gün ve etkinlikler için hazırlanan özel tasarımlar içinde kullanılmaktadır. Kullanılabilecek diğer alanlar ise; Ambalaj etiketi, ürünlerin üzerine etiket, kargo ve paketleme için etiket, şişe ve kavanoz etiketi, barkod etiketi, güvenlik etiketi vb. özel gün organizasyonlarınız için baskes talebi de doğrudan yapılmaktadır.

Nerelerde kullanılır?

Baskes malzemesi de folyo için düz ve temiz olan her zeminde kullanılabilmektedir.Camlar da ,Fuar standlarında evlerin duvarlarında gib birçok düz zeminde kullanılabilmektedir.


Baskes Çeşitleri nelerdir?

Baskes kullanılan mürekkebin cinsi ve türü ayırt edilemez. Sonuç olarak kesilecek olan folyo olduğu için mürekkebin bir önemi yoktur. Baskes adında da anlaşıldığı üzere baskı folyosu üzerinde yapılan baskı işleminden hemen sonra yapılan kesim işlemidir. Geriye kalan bütün folyoların işlemi folyo kesim sınıfına girmektedir. Baskes renkli folyo, gümüş yaldızlı folyo, metalize folyo gibi birçok malzemede kullanılır. Baskes baskı teknikleri basıldıkları kalıba göre isim alırlar. Baskes’te en yaygın baskı teknikleri şunlardır; Yüksek baskı (Tipografi), düz baskı (Ofset), çukur baskı (Tifdruk) ve elek baskı (Serigrafi) olarak sayılabilir.

Baskes baskısı korunma yöntemi. Baskes dış mekân baskı makinalarında yapılan baskının korunmaya ihtiyacı yoktur. Baskes sadece dış mekân baskısının ömrünü uzatmak amacı ile laminasyon çekmeyi önerilmektedir. Fakat baskes iç mekân baskı makinaları su bazlı olması sebebi ile yapılan baskıya mutlaka laminasyon çekmek gerekmektedir. Baskes yukarıda da belirtildiği gibi hem iç mekân hem de dış mekânlarda kullanılması mümkündür.

Baskı ve uygulama aşamaları nelerdir?

Baskes çeşit kesme yöntemi ise; Baskes dijital baskı makinalarında basıp. Baskı bitiminde aynı makinada kesme sistemi dışındadır. Baskes Baskı makinalarında basıp optik okuyucu folyo kesim makinalarında kesme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Baskes baskı nerelerde kullanılması değinecek olunursa günümüzde hemen hemen her yer görmek mümkündür. Bunlardan bazıları; A4 etiketi, hobi amaçlı çalışmalar, yazı/şekil ve folyo ve basımı, sticker, yönlendirme işaretleri, şirket içi kullanım, okullar, cam süslemeleri, hem iç hem dış mekân ofis dekorasyonu, araç üstleri, indirimler ve kampanlar ile ilgili yazılar, çeşitli parti organizasyonu ve daha fazla kullanılan baskes baskıdır. Baskes baskının amacı müşterilerin dikkatini çekmek ve kullandığı amaç veya iş en güzel bir şekilde müşterinin göz zevkine uygun bir şekilde sunulmalıdır. Diğer bir konu ise baskes baskısının fiyatı bu konu hakkında net bir yarıya varılamaz. Çünkü baskı yapılan yerin kullandığı araç ve gereçler, işçilik vb. sabit bir verilmesi mümkün değildir.